БАН е готова с контрола на качеството на мазнините в храните, държавните институции не се интересуват
Група учени от Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН извършват анализ на масла и мазнини на хранителни продукти за установяване състава и контролиране на качеството им, съобщиха от академията. Институтът съществува от 50 години и извършва активна изследователска дейност.
В момента групата разполага с персонал от експерти и високотехнологична апаратура за контрол на състава, качеството и автентичността на маслата и мазнините, които се предлагат на българския пазар и използват за хранителни цели и в козметиката. Ръководители на експертното звено са ст.н.с. ІІ ст. д-р Боряна Николова - Дамянова и ст.н.с. ІІ ст. д-р Светлана Момчилова.
Групата няма аналог в страната и възможностите й се използват предимно от някои университетски лаборатории и производители или вносители на масла и мазнини, показва работата й до момента. „Никога не сме били търсени от Министерството на земеделието, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и енергетиката, митницата, организациите на индустриалците или от потребителските организации у нас. Във всяко от тези ведомства има хора, които знаят за съществуването на нашата група и за нейната компетентност и технически възможности”, казват българските учени.
Групата използва световно признати собствени и адаптирани методи с доказана достоверност и точност на резултатите и може да извършва контролни анализи и да дават консултации на производители, вносители, търговски вериги и потребителски организации за качеството и автентичността на храните.
Институтът разполага и с база данни за автентичния състав на широк спектър от продукти като слънчогледово, маслинено, царевично, соево, памучно, фъстъчено, ленено, бадемово, орехово, сусамово, какаово масло и заместители, масло от гроздови семки, масло от ниим (използвано в козметиката), свинска мас, говежда лой, краве масло, маргарини, мазнини за сладкарски изделия.
Учените разполагат и с техника за установяване състава на непознати у нас или неизучени още мазнини, извлечени от животни и растения, както и от култивирани и диворастящи гъби, които представляват интерес за производители, вносители и потребители.
Групата от БАН работи върху:
* Определяне наличието на нежелани транс мастни киселини в маргарини и други мазнини, които се употребяват, както директно за храна, така и за производство на сладкарски изделия;
* Доказване автентичността и установяване качеството на слънчогледово олио, зехтин, какаово, царевично, рапично, соево, памучно, фъстъчено, ленено, бадемово, орехово, сусамово масло, масло от гроздови семки;
* Установяване на фалшифициране на горните продукти с евтини мазнини при съдържание на фалшификата над 5% (и в световната практика не е постигнато установяване на фалшификати в по-нисък процент и за момента това се счита за теоретично невъзможно);
* Доказване на автентичност на краве масло и установяване на наличие на добавени други природни и/или хидрогенирани мазнини;
* Установяване на качеството на маргарини;
* Установяване на количеството и качеството на мазнината в сирена;
* Доказване на автентичност на кокосово масло, както и на наличието му като добавка към други мазнини и хранителни продукти, съдържащи мазнини, ако и когато това се изисква от БДС;
* Установяване на окислителна развала (гранясване) на масла и мазнини за хранителни цели и козметиката;
* Установяване на състава и на качеството на биодизел, тъй като суровините за получаването му са натурални или преработени растителни масла.
Групата е разработила комплекс от мерки и методи за контрол на масла и мазнини в продукти, които ги съдържат. Учените са в състояние да обучат специалисти, да консултират държавни и обществени организации и частни фирми с контролни лаборатории, както и да извършват периодичен контрол на суровините и продукцията на фирми, които не могат да си позволят създаване на собствени лаборатории.
На снимката: Сградата на Института по органична химия към БАН.
Коментари
fifi
КАКАТА 56
какво толкова мъдрят...